Yazdığım programlar

İşlerimi kolaylaştırmak adına zaman zaman PC uygulamaları yazıyorum. Makinemde bulduğum bu tip programlarımı buradan dağıtıma açıyorum.

Gerilim Bölücü

Mesela 5v dan 2.7v referans elde etmek istiyoruz. Gerilim bölücünün direnç değerleri ne olmalı hesabını %5 toleranslı dirençler için yapar ve bize direnç değeri önerir.

http://www.cncdesigner.com/wordpress/wp-content/uploads/Gerilim_Bolucu.rar

Data Hırsızı

Sağdan soldan bazı veriler yada programlar buluyorum. Bu veri satırlarını bir başka dilde kullanmam gerekirken her bir satırın başına ve sonuna kullanacağım dile özgü ekler getirmem gerekebiliyor.

Örneğin  aşağıdaki verileri bulmuş olalım.

0x01, 0x02,0x03
0x04, 0x05,0x06
0x07, 0x08,0x09

Bu verileri kullanabilmek için her bir satırın önüne Send(' ve her bir satırın sonuna da ');
eklemem gereksin.

İşte bu program bu işe yarıyor. Verileri girdi bölümüne yapıştırıp satır başı eklentisi kutusuna Send(' satır sonu eklenti kutusuna da  '); yazıp kod üret butonuna basmanız yetiyor.

Bu durumda yukarıdaki veriler aşağıdaki verilere dönüşmüş oluyor.

Send('0x01, 0x02,0x03');
Send('0x04, 0x05,0x06');
Send('0x07, 0x08,0x09');

ASM programlarınıza makyaj yapan program  Asm_Makyaj

1) Bu program asm programınızı tarayarak en uzun label'i bulur. Daha sonra asm komutlarınızı bu uzunluğun hemen sağına öteler.

2) Asm mnemonicleri boşluk ekleyerek 6 karakter uzunluga tamamlar. Böylece register yada parametreler aynı sütuna yerleşir. Eğer 6 karakterden daha uzun isimde  komutla karşılaşırsa bu satıra dokunmaz.

3) Satırda ; ile başlayan açıklamalara çeki düzen verir.

4);************* şeklinde açıklama yaptığınız yıldızlı tabloları siler bu tabloları sabit uzunlukta tablolara dönüştürür. (Yıldızlar arasına açıklama yaptıysanız bu açıklamalar yokolur. Bu nedenle açıklamaları yıldızlı tablonun içine yapmalısınız.)

5) Boş satırlardaki spaceleri yok eder.

Not: Bu programı Keil'de STM32 serisi işlemciler için yazdım. Bir başka işlemciye ait asm progamınızda denemeden önce programınızın bir kopyasını saklayın.

Programı çalıştırmak için uzantısı S yada ASM olan dosyanızı dudakların üstüne koyup öptürün.

32 Bit registerler üzerinde bitsel işlemler.

STM32 registerlerinde değişik bitleri 1 yada 0 yapıp ortaya çıkan hex 32 bit veriyi hesaplamayı yada tersine verilen hex 32 bit sayının bitlerini görmek için çok sık kullandığım hesaplayıcı. Sonucu Ctrl V ile doğrudan programınıza yapıştırabilirsiniz.