OPTIMUM MH25SV Freze macerası

Frezeyi alalı nerdeyse 1 sene oldu. Makine satın alındıktan sonra bodrum katına indirilemediği için evin salonunda bugüne kadar bekledi.

Makine 200Kg ağırlığında ve bodruma inen merdiven çok biçimsiz olduğundan o merdivenden inmesi imkansızdı.

Şimdilerde papaz olduğum demirci ustama döner vinç aksamı yaptırdım.

Vinc

Detayları resimde görünen döner vinç, iç içe uzun iki borudan oluşuyor.  İç boruya kaynaklı  bilezik dış boruya oturuyor. Sürtünen yüzey bolca gres yağıyla yağlandı ve 200kg ağırlık binmişken bile elle döndürülebiliyor.

Boruya kaynaklı bir diğer profil de vinç kolu oldu. Ona da 1 Ton taşıma kapasitesinde caraskal bağladım.

Makinayı vinç mekanizmasına 5 kişi getirebildik.  Döner vinç işini mükemmel gördü ve makina bodrum katına sorunsuz indi. Ordan da gene 5 kişi masasına taşıdık.

Taşıma işini kaldırarak değil metal yüzeyde kaydırma ve boru üzerinde yürütme metodu ile yaptık. Aksi halde makinanın tutacak yerleri kaldırıp taşımaya hiç müsait değil.

Bugüne kadar makina yerine konmadığı için çok huzursuzdum. Neyseki kabuslar bitti.

Makinayı kurdum.  İlk izlenimim çok güzel olduğu yönünde. Fakat spindle motor sürücüsü çok fazla EMI yapıyor ve müzik dinlediğim cihazda uğultuya neden oluyor.

Göya Alman tasarımı. (Çinde üretilmiş)

Makinanın tüm eksenlerinde step motor var. Mevcut kumanda panosundan step motorların dönüş yönü ve hızı değiştirilebiliyor. Butonlarla ilerlemeleri sağlanabiliyor.

Kontrol paneli ile ana cihaz 15 pinlik Dsub konnektörle birbirine bağlı ve makine çok çok az devre ile kolayca CNC haline dönüştürülebilir. (Belki de sadece paralel porta bağlamak bile yetebilir.)

Kontrol panelinden ayrıca bir de gösterge paneli var. Ordanda X, Y, Z hareketleri noktadan sonra 3 basamak olacak şekilde eksen konumlarıı gösteriyor ki bu gösterge frezeyi daha da kullanışlı yapıyor.

Eğer makine CNC'ye çevrilmek istenirse elektronik cetveller pozisyon geribeslemesi için kullanılabilir.

Bu gösterge paneli spindle motorun devir sayısını da gösteriyor fakat şu anda bir sorun var devir sayısını göremiyorum.

Sorunun ne olduğunu araştıracağım.

Bu arada spindle motor oldukça güzel kare kesitli bir AC motor ve makinanın elektrik panosunda hız sürücüsü de var.

 

Bu yazı 2- Arm ve Asm kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.