Küçük hesaplar peşinde koşan ustalar.

Bugünlerde 30 yaşınsaki evimde ufak tefek tadilatlar yaptırıyorum. Su borularının değişimi, fayanslar, çöken balkonun onarımı vs vs.

Arkadaşım anlatıyor. Ankara Rüzgarlı Sokak'ta fayans alırken dükkana birisi geliyor ve defolu fayans olup olmadığını soruyor. Personel ilgileniyor yeni müşteri ile.

Arkadaşım merak ediyor neden defolu fayans istiyor diye soruyor? İşyeri sahibi defolu fayansların çok daha ucuz olduğunu ve gelen kişinin fayans ustası olduğunu söylüyor. Belliki müşteri ile malzeme dahil anlaşmış.  Ucuz fayans alarak müşterisinden daha çok para kazanacak. Müşterisi de kaliteli fayans döşendiğini sanacak.

Bir işin bedelini malzeme parası ve işçilik belirler. Eğer eviniz kalburüstü bir semptte ise normal bir sempte kıyasla aynı işe  2 yada 3 kat fiyat verilir.

Bana göre bu uygulamalar hırsızlığın bir diğer çeşididir.

Beton ustama diyorum, yağmur suyu beton içine gömülü pimaş borudan gitsin.

Olmasi gereken nedir? Usta pimaş boruyu satın alır ve beton kalıbının içine yerleştirir. Peki ustamız ne yapıyor? Binamın yağmur suyunun aktığı boruyu söküyor ve onu kullanıyor.

İyi de bana zarar verdin. Ben o boruyu satın alsam bile onu oraya takamam ki. Usta cağırmam gerekecek.

Yakışıyor mu bu?

Minik bir kepçe ile toprak kazılması gerekiyor. Kepçenin çalışma alanına ulaşabilmesi için komşumun bahçesinden geçmesi lazım. Komşumun çimleri mahvetmiş ve bir kaç fayansı nı da kırmış.

Şimdi bu senin ayıbın. Bunu senin düzeltmen gerekir. Ama hayır. Bugün harfiyat için gene bir kepçe geldi. Molozları alırken benim ve komşumun bahçe çeşmesini kökünden kaldırıp boruları  parçalamış.

Akşam üstü komşum telefon etti. Bahçe göl olmuş. Apar topar gittik bahçe sulama  pompasını durdurduk.

Hani ustanın parasını zamanında ödemesem, ona haksızlık yapsam hak ettim bana misilleme yaptı derim. Ama rayiç bedelinin üstünde ödemeyi zaman geçiktirmeden yapıyorum.

Yapmayın, yazık. Yakışmıyor.

Su ustası ile gene raiç bedelin üstünde anlaştık. (Lüx bir semptte oturuyoruz ya.) Ustaya baştan söyledim bak bodrumda zemine su döktüğümde su, giderin orda değil alakasız uzak bir yerde gölet oluşturuyor.

Bu gölet olan yere gider yapmanı istiyorum. Suyu zemine döktüğümde su o giderden gitmesin yemin ederim cıngar çıkaracağım.

Ben gider görünümlü delik değil, gerçek gider istiyorum.

Yapacak göreceğiz. Yapamazsa parasının son kısmını kesinlikle ödemeyeceğim.

Komşum ustalardan nefret ediyor, bela okuyor hepsine. Ustaların çok iyi paralar kazanmalarına rağmen genellikle hayatlarının düşük standartta olduğunu ve bunun sebebinin kazandıkları paraya yukarıda anlattığım şekilde haram karıştığından diyor.

Haklı mı? Haklı.

Dürüstlük gerçekten büyük bir erdemdir ve herkeste olmuyor.

Bu yazı 2- Arm ve Asm kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.