Ücreti karşılığı öğrenci ödevi yapma (Bitirme tezi vs)

Takip ettiğim forumlardan birisinde öğrencilerin para karşılığında ödev yaptırdıkları ve bu işin içinde olmanın etik yanının bulunmadığı konuşuluyor.

Bence de hiç etik değil.

Fakat bu tartışmadan sonra bitirme tezi, ödev vs konularında etik sayılabilecek ara çözümü buldum ve ücretli yardımda bulunmaya karar verdim.

Fakat  al bitirdim ödevi ver paramı şeklinde değil. Ya da ver parayı al ödevini değil.

Öngördüğüm yapı şu şekilde;

Öğrenci atölyemde/dersliğimde ziyaretime gelir. Projenin öğrenci tarafından anlatımı yapılır.  Ödev konusundaki bilgilerini yoklar ve proje konusunda nasıl bir yol haritası izleneyeceğimizi belirlerim.

Ardından öğrenci haftanın belirlediğimiz günleri mesai saatlerimin dışında bir kaç saatliğine gelir. Ona ödevde neyi nasıl ve neden bu şekilde yapacağımızı anlatırım. Ardından ücretsiz bazı programları indirmesi için linkler veririm. Mesela şemayı çizdim, PCB çizim programının başına geçeriz ve çizime başlarım. Öğrenci de bu esnada çizimi takip eder, getirdiği laptopta o da çizmeye çalışır.

Çizdik PCB yi baskıya gönderdik diyelim. PCB elimize ulaşınca öğrenci gelir ve ilk bir kaç malzemeyi ben lehimlerim ve lehimlemedeki kritik konulara değinirim. Ardından öğrencinin devam etmesini isterim. Yapamadığı yerde devreye girerim.

Devreyi monte ettik. Varsa PC ya da MCU yazılımı için gerekli programların linklerini veririm ve kod yazmaya başlarım. Bu esnada anlatımları da yaparım. Kendisine de bir sonraki derse kadar hazırlaması için kendim bazı ödevler uydururum.

Kodlama da bitti. Elektriği verip kartımızı çalıştırırız. Çalışmadı sorunu buluruz ve bu esnada nasıl mantık yürütüleceğini anlatırım.

Öğrenci en son aşamada ödevini/tezini yazmaya başlar ve bu aşamada nasıl yazacağını neleri anlatması gerektiğini nelere vurgu yapması gerektiğini söylerim.

Bu süreç öğrencinin bizzat ödevin içinde olmasıyla gerçekleşir.

Her kes bilinmeyenleri anasının karnında öğrenmiyor. Birilerinin elinden tutması gerekir.
Ancak tüm bu işlemlerin bir karşılığı olacaktır.

Bu hizmetin ver parayı al ödevi türünde ödev yapıcılara kıyasla çok daha pahalı olacağı kesin. Öğrencinin bu işe zaman ve para ayırması gerekecek.

Ankara'dan başvurular için iletişim kurmak isterseniz eposta adresim sayfanın en tepesinde mevcut.

Ödevi öğrenerek yapmak istiyorsanız ben buradayım.

Bu yazı 2- Arm ve Asm kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.