Sihhi tesisat

Yaklaşık 4x5 (m) kadar küçük bir bahçem var. Kim tasarladıysa bu bahceye 70x70 (cm) ebatlarında su saati ve ana vana için beton kuyu öngörmüş. Üstelik beton bahçe zemininden 30  cm yukarıya kadar çıkıyor. Beton kuyu, bahçede hem çirkinlik yapıyor hemde yeşil alandan çalıyor.

Her gördüğümde seni tasarlayın da seni yapanın da diyee söylenerek ilgili zatların kulaklarını çınlatıyordum.

Neyse beton ucubeyi kırdırdım ve yerine daha zarif bir şey yaptım. Bu konu üzerine sonra yazacağım. Şimdi sayaçın hemen önündeki şebeke filitresinden bahsedeyim. Binada 6 yıldır oturuyorum. Bu filitreyi hiç değiştirmedim. Evin eski sahipleri en son ne zaman değiştirdi hiç bilgim yok.

Bugün bu filitreyi açtım. Aşağıdaki  filitreden gelen suyu içiyormuşuz.

Su filitresi

Artık senede bir bu filitreyi değiştireceğim.

Aşağıdaki tesisat benim ilk su tesisatı çalışmam. Bu düzeneği ustadan yapmasını istesem kırk dereden su getirecek yada anasının nikahını isteyeceğini bildiğimden kendim yaptım. Sayaç, filitre, vana, sulama vanası ve musluğunu 15x40 cm gibi bir alana sığdırdım. Borular biraz fazla dolambaçlı yol izledi ama sayaç kutusunun minik olmasına takıntı yaptım. Öte yandan düzeneğin Ankara'nın soguklarına dayanabilmesi donmaması için de yeterince derinde olmasına tasarımımda özel özen gösterdim. Düzeneğin altında kalan boşlukları spray tüpünden sıkılan dolgu köpüğü ile doldurdum.

Sayac

Aşağıdaki plastik boru kaynak makinasını da almak zorunda kaldım.

Plastik boru kaynak makinası

Bu yazı 2- Arm ve Asm kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.