3 Fazlı step motorun sargılarını yeniden sarmak

3 fazlı step motorlar 2 fazlı step motorlar gibi kolay bulunmuyor. Sınırlı sayıda üreticisi var. Uzun araştırmalar ve yazışmalardan sonra Çinli bir firmadan sipariş ettiğim motor 1 aydan uzun zamanda geldi.

Ancak gözümden kaçmış, motor endüktansı çok düşük çıktı. Mevcut 2 fazlı motor sürücüm kolayca 3 fazlı sürücüye dönüştürülebiliyordu ancak motor perfomansı daha doğrusu sürücümle uyumu çok kötü oldu.

İstediğim özelliklerdeki yeni bir motor siparişi için gene en az 1 ay beklemem lazım ve beğendiğim motorun üreticisi Amerika'da.

Üstelik fiyatı çok pahalı.

3fsm1

3fazlı step motorun performansını görmeyi çok istiyorum. Yeni bir motor sipariş etmek yerine mevcut motoru yeniden sarabilirmiyim düşüncesiyle motoru söktüğümde nerede ise iki katı sarım sayısında yeni bobinler sarılabilecek kadar boşluk olduğunu gördüm.

Motoru yeniden sararken soru işareti kalmasın diye de söküm videosu çektim.

Orjinal motorda her bir sargı 10 turdu. 20 tur sarım sardığımda endüktans 4 katına çıkacak ve sürücümle mükemmel uyum sağlayacak.

3fsm

3psm

 

 

 

 

 

 

 

EML'den mezun oluşumdan bu yana 40 yıl geçmiş. O yıllardan sonra hiç çizim diyagramı ile uğraşmamıştım. Söktüğüm sargıların diyagramı aşağıdaki gibi.

Sarim diyagrami

Emaye tellerim de hazır. Sıra yeniden sarımda.

emayetel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Emaye teli motorun saç aksamına sürtmeden sarmak önemli. Aksi halde telin emayesi kolayca zedelenip izolasyan sorunları  oluşacaktır.

Bu amaçla teli chopstick'e deldiğim delikten geçirerek dikiş iğnesi benzeri aparat yaptım. Bu aparat sarım işimi çok kolaylaştırdı. Aksi halde teli saça sürtmeden ve gergin şekilde sarmak pek kolay iş değil.

Aparat

İlk fazın sargılarını sardım fakat canıma yetti.   6 şeye birden dikkat etmek gerekiyor.

1. Teli gergin sarmak
2. Telde kuş gözü olmamasını sağlamak.
3. Teli saç aksama sürtmemek.
4. Sarımların bir bölgeye yığılmasını önlemek
5. Sarılan sarım sayısını unutmamak.
6. Kedinizi bir odaya kapatmak.

Otomatik sarım makineleri olmayıp motorlar elde sarılsalarmış muhtemelen 15$'a aldığımız motorları bir kaç yüzdolardan aşağı satın alamazmışız.

Sarım işi nihayet bitti. Şimdi motorun kapatılıp test edilmesi işi var.

SarımOk

 

 

 

 

 

 

Oley oley oley oley.

--------------------------------------------------------------------------

Bu ara picproje.org sitesinde sorulan bir soru hosuma gitti.

Deniyor ki neden step motorların milini mıknatıs tutmaz.

Bu durum değişken relüktanslı step motorlar için değil de Hybrid motorlar için geçerli.
Emin değilim permanent magnet step motorlarda da sorun olmaması lazım.

Eğer mil normal çelik gibi mağnetik iletken bir malzemeden yapılırsa aşağıdaki çizimden de görüleceği üzere milde sarı renkle gösterilen bölge mıknatısın N ve S kutuplarını kısa devre eder.

Bunun sonucunda motorun torku çok düşer. Normalde mıknatısın kutupları sac paket ile silindirik yuzeydeki çıkıntılara yönlendirilir. Bu çıkıntılardan geçen akı statordaki sargıların altında kalan kutupların çıkıntılarından devresini tamamlar. Rotordaki mıknatısın N ve S kutuplarına şapka gibi takılan saç paket arasında 2 ila 5 mm kadar mesafe bulunur. Bu mesafe rotor ve stator arasındakı 0.1 mm gibi mesafeye kıyasla çok uzun olduğu için burdaki kayıplar dert edilmez.

Ayrıca bu şapkalar asla yerlerinden sökülmemelidir. Eğer söküp geri takarsanız motorun %5 doğruluğunu kaybedebilirsiniz. Sökülmesin oynamasın diye çoğu motorda şapkaların arasında yapıştırıcı ile dolgu da yapılır.

Sac

 

 

 

 

Bu yazı 2- Arm ve Asm kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.