Corona step motor sürücünün adı ve amblemi hakkında

Niçin CORONA adını seçtiğime dair sorular oluyor.

Bu projeyi tüm dünyada corona salgını nedeniyle evlere hapsolduğumuz dönemde tamamladım. CORONO İngilizce de taç anlamına da geliyor. Zaten Corona virüsünün yapısı taca benzediği için bu virüs ailesine Corona denmiş.

Tacı krallar giydiğine göre,  sürücülerin kıralının da taç taşıması fikri hoşuma gitti.

Corona_Hikaye

Öte yandan seçmiş olduğum amblem aslında anadolu kilimlerinde çokca kullanılan bir figür. Dolayısı ile sembol ile Selçuklu Türkleri arasında da tarihten gelen bir bağ var.  Sonuçta ben de Konyalıyım.

Bir diğer yandan sürücülerin kıralı Corona step motor sürücü, klasik sürücüler gibi chopper tekniğini kullanmaz. Bildiğiniz gibi chopper tekniğinde analog komparatörler, sargı akımları ile testere dişi dalga şeklindeki sinyali karşılaştırarak sargı voltajlarını açıp kapamak suretiye sargılardan geçen akımları istenen seviyede sabitlemeye çalışır. Corona step motor sürücüsü ise ADC ile sargı akımlarını saniyede binlerce kez okuyup PID benzeri tekniklerle işler ve PWM formunda voltajlar üreterek akımları referans değer civarında tutmaya çalışır.

Üstelik Corona, klasik step motor sürücüler gibi iki fazlı değil 3 fazlı bir sürücüdür. Taç sembolündeki 3 kare 3 fazı çağrıştırır.

3 fazlı yıldız bağlantının 2 kolu aşağıdan alınıp yukarı doğru kaldırıldığında 3 fazın bileşkesi pekala 2 faza dönüştürülebilir. Bu Corona sürücüde vektör kontrolünün ve SVPWM tekniğinin de uygulandığı anlamına gelir.

Bu da bu sembolün seçiminde bir diğer etkendir.

Kargaya yavrusu kuzgun görünürmüş. Corona da benim gözümde öyle görünüyor diyebilirsiniz. Karga mı yoksa şahin mi yakında göreceğiz.

SariCorona-3

Bu yazı 2- Arm ve Asm kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.