Elektronik cihazlara kutu yapmak

Albenili cihazlarda ilk göze çarpan kısım herşeyden önce cihazın kutusunun kalitesi oluyor.

Küçük çaplı bir araştırma ardından aşağıdaki gibi bir kutunun plastik enjeksiyon kalıbının 20 bin TL civarında bir maliyete mal olacağını öğrendim. Picproje forum sitesinde kalıplarla içli dışlı olan bir arkadaşımız aylık üretim 3000'in altında ise plastik enjeksiyonla basılan kutu yerine alternatif çözümlere yönelinmesi gerektiğini tavsiye etti.

Bu aşamada ticari geleceğini göremediğim projem için bu boyutta bir harcama yapmayı göze alamıyorum ve yaklaşık bir aydan beri  Corona step motor sürücüsüme kendi imkanlarımla kaliteli bir kutu imal etmenin yollarına kafa yoruyorum.

Seri üretimi zor olsa da  cihaz kutusunu reçine döküm tekniği ile kendim üreteceğim. Kalıp içindeki reçinenin 24 saatte katılaştığı varsayılırsa en azından 10 tane kalıp yapmalıyım ki  günlük üretim hiç olmazsa 10 olsun. Aslını sorarsanız 100 lük döküm seti yapıp haftanın bir gününü kutu üretimine ayırmak ve kutu stoklamakta fayda fayda var.

İddialı bir kutu tasarımı için kollarımı sıvadım.  Her bir kutu aşağıdakine benzer bir şey olacak.

Kutu

 

 

 

 

 

 

 

 

 3D yazıcı işi ne oldu derseniz bu kutu projesi yüzünden ara verdim. Raspi yazılımları nerede ise bitti. Fakat python ile geliştirdiğim yazılımın çalışma hızını beğenmedim. Aynı yazılımı bu kez Lazarus ile geliştiriyorum. Fakat önce kutu.

Kutuyu reçine ile yapacağıma göre öncelikle kutunun orjinal bir kopyasına (master) ihtiyacım var. Bu orjinal kutunun kalıbını alırsam artık kalıba reçineyi döker döker kutu ihtiyacımı çözerim.

Gerçi reçine döküm de o kadar kolay bir iş değil. Reçinenin kalıba boşaltılması aşamasında hava baloncuklarına engel olunmazsa kutunun yüzeyinde oluşacak minik kraterler hemen göze batacaktır.

Mastar kutuyu ya cnc de işleteceksiniz ya da kendiniz elinizdeki imkanlarla yapacaksınız. Master kutunun gövdesinin illaki  metal olması gerekmiyor. Tahta, plastik vs herşey olabilir. Yeter ki temiz çalışın üzerinde ezik çizik olmasın. Çünkü master kutunun kalıbını aldığınızda master üzerinde ne var ne yok herşey kalıba da aynen geçer. (Parmak iziniz bile)

Üreteceğim kutunun üzerinde amblem, yazı , delikler ve köşeli oyuklar olduğu için en uygun çalışmanın kutunun PCB devre tasarımı şeklinde olacağında karar kıldım. Aslında router cihazım yanımda olsaydı kendim de yapabilirdim.

Kutunun gövdesini PCB ile, yazı ve amblemlerin olduğu kısmı ise stencil (çelik elek) şeklinde çalıştım. Çalıştım derken bilgisayarda çizimlerini yapıp üretilmesi için Çin'e yolladım.

Bu çalışma bana 35 USD'ye mal oldu. Kutunun 2 ayrı çizimı için 5 dolardan 10 Dolar. Stencil ise 25 USD tuttu.

Aşağıdaki resimde kutu tasarımıma ait 2 ayrı PCB yi görmektesiniz. Soldaki kutunun ust kısmı iken aynı zamanda stencil çizimi. O, R ve A nın orta başluklarını 2. bir stencil sayesinde yapıstırıcı vs kullanarak dolgu şeklinde yapacağım. Aslında sembol ve yazı için stamp/kaşe de yaptırdım fakat stamp üzerindeki gözenekler hoşuma gitmedi.

PCBKutu

Kutu üzerinde yeralan CORONA yazısında bazı harflerin için doldurmak için negatif resimler de gerekiyor. Bunun için Eagle'ın kendi özelliklerini ve yazılmış ulp programları inceledim fakat pek işime yaramadı.

Ben de yazıyı dilediğim fontla BMP formatında kendim hazırlayıp pozitif ve negatif dönüşümleri paint ile yaptım. Ardından Delphi'de yazdığım dönüştürücü ile bmp yi eagle çizimine çevirdim.

Kendi ihtiyaçlarıma özel çözüm olduğu için olsa gerek Eagle'ın kendi bmp convert ulp programına göre daha kullanışlı buluyorum.

Her bir pixel 0.01 mm varsayımıyla yazı yada resimi siyah beyaz renklerle istediğiniz boyutta çiziyorsunuz. Örneğin x2000 y1000 olan bmp dosyası pcb de 20mm x 10mm olacak demektir. Üstelik yazının PCB'de hangi koordinata ve hangi layerlara yerleşeceğini de siz belirleyebiliyorsunuz. Neyse, merak edenler aşağıdaki linkten dönüştürü programı indirip  kurcalayabilir.

Unutmadan, program Text.bmp ve Negatif.bmp adında iki bmp dosyası istiyor.  Ben Negatif.bmp dosyasını Text.bmp dosyasının kopyasını alıp siyah beyaz değişimini elle yaparak elde ediyorum.

Dönüştürücü programın linki:

https://drive.google.com/drive/folders/1vgGTVmGHJBRr4DgaxGx_Fa32Uh4byVPV?usp=sharing

Dönüştürücü için hazırladığım grafik çalışmalarım aşağıda.

Text

Yukarıdaki Text.bmp, aşağıdaki ise negatif.bmp ve amac O, R ve A harfinin ortasındaki oyukları olusturmak.

Negatif

Neyse Pcbler ve stencil gelince nasıl bir master hazırlayacağım daha iyi anlaşılacak.

Kalıbı yüksek shore değerli silikon ile yapacağım. SRT35 ve reçine sparişlerim henüz gelmedi.

Görüşmek üzere.

 

 

Bu yazı 2- Arm ve Asm kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.