Ahşap gövdeli 3D yazıcı mekaniği yapmak.

Diğer konuyla bağlantılı olarak 3D yazıcı mekaniği yapmam gerekiyor. Maalesef yurt dışındayım ve mekanik atölyem yok. Elimde basit bir kaç el aletim var sadece. Dolayısı ile metal gövdeli bir çalışma yapamam.

Hem kendim el aletleriyle daha kolay çalışabileyim hem ucuz olsun hem de titreşim problemleri daha mı az olacak tecrübe edineyim düşüncesiyle ahşap malzeme kullanacağım. Ayrıca trigger kayış ve kasnak yerine vida kullanıldığında baskı kalitesinin nasıl olacağını da deneyimlemiş olacağım.

Bugüne kadar aluminyum lama (60x10) ile ve 60x40 sigma profil ile çok sayıda mini cnc mekanizmaları yaptım. Hepsinde de titreşim sorunu vardı. Belki bu kez ahşap malzemelerle yapacağım gövde daha az titreşecektir.

Ahsap

42mm x 42mm ve 42mm x 19mm kesitli 180 cm uzunluğunda ahşap, 50mm x 3mm aluminyum lama, 60mm ve 30mm ağaç vidası, güzel bir ağaç testeresi ve 3 ayrı parçadan oluşan çok kademeli matkap ucu aldım. Avustralya inanılmaz pahalı bir ülke sadece bu kadarcık malzeme 100 AUD tuttu. Bu da bugünün parası ile 448 TL ediyor.

Bu yüzden ülkemi ve evimin bodrumundaki atölyemi çok ama çok özledim.

3D yazıcımda eksenler vidayla tahrik edilecek, kızak olarak ise bilyalı araba kullanacağım.

mekanik_part

Yakında ACAD çizimini de yayınlayacağım 3D yazıcı mekaniğim aşağıdaki gibi olacak. X ve Y eksenleri 150mm, Z ekseni ise sadece 20mm.

sase1

Tahtaları kesip ana gövdeyi oluşturdum.

saseKestiğim aluminyum parçaları el matkabı ile deliyorum. Sütun matkap olmadığı için delik merkezlerinde yaptığım hata büyük. Fakat hataları gidermek için neyse ki epoxy yapıştırıcım var.

İmkansızlıklar yüzünden işler ağır ilerliyor. Eksenlerin 90 derecelik ayarlamalarını basit bir gönye ile yapmaktan başka çarem yok.

Montaj-1

Boyayi begenmeyip eskitme boyali vernikle vernikledim. Daha kotu oldu.

Montaj-2

X ve Y eksenlerini bir birine dik olarak yerleştirebilmek için gene gönyeden yararlanıyorum.

Montaj-3

Mekanik hemen hemen bitti. Extruder montajı içime sinmedi. Artık kervan yolda düzelecek.

Montaj-4 Montaj-5

Extruder sıcaklık kontrol kartının çalışması da bitti. Henüz PCB yapmadım. Artık 3D printerin ayağa kalkma zamanı.

3DPrinter

Bu konuda yazdığım yazılarımda Raspberry Pi-Zero kartını kullandığımı belirtmiştim. Hafta sonunda dalgınlıkla enerjisini kesmeden lehim yaparken Pi-Zero arızalandı.

Raspberry Pi-4 kartı siparişim bugün geldi ve projeye bu kart ile devam edeceğim. Kod geliştirme aşamasında Pi-Zero gerçekten çok yavaş çalışıyordu ve kittenn soğumuştum.

Pi-4 ile daha konforlu kod geliştirme ortamına sahip olacağımı düşünüyorum.

RaspberryPi-4

Devam edecek...

Bu yazı 2- Arm ve Asm kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.