Raspberry Pi Zero ile 3D printer çalışması

Herkese merhaba,

Bu projeye başladığımda Raspberry Pi kartı kullanmayı, Linux üzerinde çalışmayı ve Python ile kodlamayı bilmiyordum.  3D yazıcı programımın grafik  arayüzünün PyQt5 alt yapısını kuran ve Python kodlamayla ilgili sorularımı cevaplayarak projeme destek olan Muhittin Kaplan'a buradan da teşekkür ederim.

Raspberry Pi kartı ile 3D printer projesini uygulamaya karar verdiyseniz aşağıdaki ana bileşenlere ihtiyaç duyacaksınız.

Raspberry Pi Zero-W kiti,
4 adet Corono Motor,
1 adet Corona sıcaklık kontrol ünitesi
12V güç kaynağı ve printer mekaniği.

Programın kurulumu için aşağıdaki linki tıklayarak flash çubuk içine Corona klasörünü ve uzantısı olmayan 3D Printer dosyasını indirin.

https://drive.google.com/open?id=1JLzpqpLaFeZ4EchkWehuC_6RpZlCVsoh

Ardından bu flashı, çalışmakta olan Raspberry Pi Zero kitinize takın. Flash içinde bulunan Corona klasorunu ve uzantısı olmayan 3D Printer dosyasını (kısa yolu) windowsda yaptığınız gibi desktop üzerine sürükleyip bırakın.

Evet kurulum bitti bu kadar.

3D Printer programının çalışabilmesi için Raspberry kartının SPI donanımının aktif olması gereklidir. (Tıklayın)

3D yazıcı programıyla basacağınız nesnelerin G kodu dosyalarını, flash disk ile taşıyabilir yada  WiFi bağlantısı ile bilgisayarınızdan rapberry pi donanımına uzaktan kopyalayabilirsiniz. (Kablosuz dosya transferi için bilgisayarınızda VinSCP yada benzeri programların  yüklü olması gerekiyor.)

Python diline vakıf iseniz kodlar zaten açık kaynak olduğundan, ilave hiç bir donanım eklemeden yazıcınızı internet ya da bluetooth üzerinden de kullanacak şekilde kod değişikliği yapabilirsiniz.

(Henüz dosyalar yukarıda linkini verdiğim paylaşım alanına yüklenmemiştir.)

Bu yazı 2- Arm ve Asm kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.