SMD malzemeleri lehimlemek için fırın tasarımı.

Aşağıdaki yazımda SMD malzemleri lehimlemek için yapmaya başladığım fırın maceralarımımın hikayesini okuyacaksınız.

Yapmak istediğim fırının küçük ve kibar bir şey olmasını istiyorum. Küçük bir ısıtıcı bulmam gerekiyor şimdilik bulamadım.

Düzlemsel yüzeye sahip tost makinesinin üst kapağını söktüğümde düzlemsel bir fırınım oldu.  Büyük bir şey ama şimdilik böyle olsun.

Isıtıcının hem üst kapağında hem de alt kapağında 110v luk ısıtıcılar olup bunlar da seri bağlı olduklarından üst kapağı sökünce fırınım da mecburen 110v oldu.

110v ısıtıcıya tek diyod ile şebeke voltajını uyguladığımda çatırtı patırtı olmadan ısıtıcının çalıştığını test edince, fırının üstüne minik bir lehim topu bırakıp top eridiğinde fişi çekip, top  katılaşırsa fişi geri takarak ısıyı çok kabaca elle sabitlemek suretiyle bir kaç tane kart lehimleme işinde başarılı oldum.

Böylesine bir kontrol dahi lehimlemede işe yarıyorsa PT100 kullanarak basit bir ısı kontrolü işimi fazlasıyla görecektir diyerek işe soyundum.

PT100'ü ısıtıcı yüzeyin altına vidayla sıkıştırmak suretiyle sabitledim. Aslında kettle su  ısıtıcıları  işimi görürdü çünkü kartlarım 10x10 (cm) den büyük olmuyor. Üstelik bu can sıkıcı 110v sorunuyla da uğraşmamış olurdum. Belki projenin ilerleyen safhalarında ucuz bir kettle alıp yapıyı değiştirebilirim.

Oven

16.1.2020

Bugün arızalı bir kahve makinesinin ısıtıcısı elime geçti. Tam da aradığım gibi. 220v 610w.
Yoluma bununla devam edeceğim.

MiniFirin

Kahve makinesinde 2 tane ısıtıcı var. Yedekte dursun diye tuttuğum diğer ısıtıcıya 220v verip biraz beklediğimde metal blok buz gibi eridi. Halbuki ısıtıcı üzerinde 220v 610W yazıyordu.

Aluminyum olduğunu sandığım bu ısıtıcı ancak, zamak alaşımı olursa böyle kolay eriyebilir.  Bir kaç tip zamak malzeme var ve bunların erime sıcaklıkları farklı. En düşük sıcaklıkta eriyeni 380 derece.

Zamak

Bu sıcaklık lehimin erime sıcaklığına çok yakın olduğundan sanırım kahve makinesi sıtıcısı sorun olacak. Üstelik ısınmış ısıtıcı yüzeyine lehimi dokundurduğumda lehimin zamak olduğunu tahmin ettiğim yüzeye lehimlendiğini de farkettim.

Kettle olsun, kahve makinesi olsun tamam küçük ısıtıcıları olduklarından dolayı smd malzeme lehimleme fırını yapmak için cazip fakat bu ısıtıcılarda su 100 dereceye kadar ısınacağından ısıtıcıları 300 derece civarına kadar ısıtmak sorun oluşturacaktır.

17.01.2020

Evet kesinlikle sorun olustu. Aslında sıcaklık regulatorunu ilk başta yapıp deneseydim sorun olmayacakmış.

Sıcaklık regülatörünün tasarımını fırın tasarımı ardından yapmaya çalıştığım için regülatörüm de henüz rayına oturmadığı için fırın sıcaklığı testlerde 300 derecenin çok üstüne çıktı.  Bu kez zamak malzeme erimedi zamanında elektriğini kestim. Fakat PT100 alev alev yandı. Yanan kabloları üfleyip söndürüyorum fakat çıkan duman ısıtıcıya ulaştığında tekrar aleve dönüşüyordu. Üfle üfle gerçekten zar zor söndürdüm. Halbuki satıcısının internet sayfasında 400 derecenin üstüne kadar çalışabiliyor deniyordu. En azından kablolarının yüksek sıcaklığa dayanıklı olması gerekirdi.  Elimde tek PT100 vardı o da yandı. Çelik tüpli, çelik kablolu PT100'ün içini açıp baktığımda aldatılmış olduğumu gördüm.

PT100Sağdaki çelik tüp. Soldaki ise çelik tüp içine yerleştirilmiş PT100 elemanı. Çelik tüpten PT100 elamanına ısı transferini yapacak dolgu maddedi göremedim. Belki de vardı yandı.

Fırın ısınacak,fırın ısıtıcısı yüzeyi ısıtacak, yüzeye bağlı  PT100 çelik tüpü ısınacak, PT100 ile çelik tüp arsında doğrudan termal temas olmadığından PT100 ısıdan gecikmeli etkilenecel. Haliyle fırının gerçek sıcaklığı ile PT100'ün sıcaklığı arasında faz farkı olacak. Dolayısı ile bu durum özellikle on/off kontrolda büyük sıcaklık dalgalanmaları yapacak.

Neyse çelik tüp içinden çıkan asıl PT100 malzemesi hala sağlam.

Avustralya'daki sanayi bölgesine, maalesef Ostim'e gider gibi  gidip, abi şunu bana bir yapalım diye metal işletecek yerler bulmak zor. İş güvenliği konularına aşırı duyarlılar ve atölyelere giremiyorsunuz. Eş dost bulmak lazım. İşin parasal kısmı daha bir vahim. İşçilik çok pahalı olduğundan 100-200 dolara falan kimse kılını kımıldatmaz.

Ben de uydur kaydır tekniklerle iki tana lambayı kendi aralarında paralel bağlayıp bunları da 110v tost makinesi ısıtıcısına seri bağladım.

Lambalarım laser yazıcıların fırın ünitesinden sökülme çubuk lamba.

Kozmetiğe bakmazsanız, elektriksel ve termal anlamda gayet de güzel oldu.

Fırın alt yuzeyı 200 dereceye kadar ısıtıyor. Lambaların altı ise 300 dereceyi  geçiyor.

18.01.2020

Lambalıfırın

 

 

 

 

 

 

 

 

25.02.2020

Döndüm dolaştım ve kahve makinesinin ısıtıcısı ile projemi bitirdim.

Sıcaklık PI tekniği ile cok kararlı ve kontrollü şekilde sabit kaldı. Örnegin sıcaklık tam lehimin erime sıcaklığına getirildiğimde fırının metal yüzeyinde lehim topu sıvı halde kalırken, fırın üzerindeki pcb padlerindeki lehimler erimeden beklemekteFırınOk.

Isıtıcıyı triac üzerinden PWM tekniği ile sürüyorum.

Kontrol kartım  tam da bu işler için.

Çalışma esnasında fırının bir videosunu yakında youtube videosu olarak yayınlayacağım.

Şeması aşağıda.

FirinSemaBu da fırınımız.

Smd_Fırın

 

 

 

Bu yazı 2- Arm ve Asm kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.