Türk malı MCU üretimim başladı.

32 bitlik MCU prototip çalışmalarım bitti ve ilk üretim çalışmalarım başladı. 5/1/2000 itibariyle malzemelerin ve pcb siparişini verdim.

Nema 17 boyutlarındaki 3 fazlı BLDC/PMSM ya da 2 fazlı step motorların arka kısmına doğrudan monte edilerek kullanılan Motor Control Unit (MCU) kartlarım aksilik olmazsa 1/2/2020 tarihinde çıkıyor.

Güç katındaki doğrudan PCB üzerine soğutucu bağlanmadan monte edilmiş ayrık 60Volt 80 Amperlik MOSFETler sayesinde 2A test çalışmalarında hiç bir ısınma oluşmamıştır.

Kartların asıl kullanım amacı 3D yazıcılar ve robotik uygulamalarıdır. 3D yazıcılardaki sürücülerin aşırı ısınma sebebiyle korumaya geçip 3D baskının bozulma problemlerini tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Motor kontrol kartı, 42 x 42 mm ebatlarında olup, motorun mevcut vidaları söküldükten sonra aralama boncuğu ve daha uzun vidalarla monte edilmektedir.

Prt1

GucKati

MCUTabloBLDC motorlar için incremental encoder  zorunludur.

BLDC

3 fazlı fırçasız DC motor ya da mıknatıslı senkron motor

SMot

2 fazlı step motor

Arayüz

Clk - Dir modu için kart doğrudan doğruya 3D yazıcı kartınıza bağlanabilir ve yazılımda hiç bir değişiklik yapmaya gerek yoktur.   Step motor sürücü 8 microstep modundaki A4988, DRV8825, TMC2100 gibi çalışır.

I2C modunda 3D yazıcının yazılımnda değişiklik gerekir.

Tüm kartlarda motorlar vektör kontrol algoritması (FOC) ile döndürülür.

Interp: Interpolasyon

Hedef koordinatına trapezoidal hız profili ile lineer interpolasyon yaparak ilerler. Birden fazla motorla koordineli çalışma yapmaya uygundur. @Trinamic sessiz sürücülere benzer.

3D yazıcılarda bu kartı kullanmak için @Arduino yazılımınızda değişiklik gerekir.

K-Ç: Kapalı çevrim

Motor milinin dönmesi fiziksel olarak engellense bile, engel ortadan kalktığında motor doğru pozisyondan hareketine devam eder.

Kapalı çevrim kartları için step motora/karta incremental encoder bağlanmak zorundadır.

Çok eksen uygulamasını Clk-Dir interface ile yapacaksanız interpolasyon işlemlerini kendi MCU kartınızın yapması gerekir. Kullanacağınız eksen sayısı tamamen tasarlayacağınız ana karta bağlıdır.

MultiMotor1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eğer aşağıdaki gibi I2C interface kullanırsanız bu durumda interpolasyon işlemleri  step motorlar üzerindeki kontrol kartları tarafından yapılır. I2C interface kullandığınız takdirde en fazla 128 eksenli sistem oluşturabilirsiniz. Bu durumda kullanıcı kartında yapmanız gereken tek şey sadece motorlara hedef koordinatlarını göndermek olacaktır.

MultiMotor2

Step motora encoder bağlanarak kapalı çevrim kontrol sağlanabilir.KC

Mosfetlerin soğutucusuz olarak kaldırabileceği max akım henüz test edilmediğinden mevcut kartlar şimdilik 2A olarak duyurulmuştur.

 

Teknik özellikleri haber vermeksizin değiştirebilirim.

@Trinamic:  https://www.trinamic.com/
@arduino:    https://www.arduino.cc/

Bu yazı 2- Arm ve Asm kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.