Cep telefonu kazığı

Elektronik kumpasların nasıl çalıştığını öğrenmek hatta bir tane de kendim yapmak için kolları sıvamış ve kumpasın sabit ve hareketli pcblerinin fotosunu çekip daha sonra görüntüden yararlanarak elektrod genişliklerinin oranını tespit etmeye çalışmıştım.

Kumpas5

İlk başlarda ölçümlerimden şüphelenmemiştim fakat daha sonra çalışma prensibini izahta aşırı zorlanmaya başladım ve bir adım atamaz hale geldim.

Acaba telefonla çektiğim görüntüde hata olamaz mı sorusu aklıma geldi. Çünkü dikdörtgen nesneleri fotoğrafladığımda nesneler yamuk nesnelere dönüşüyordu.

Hemen iki cetveli aynı karede olacak şekilde fotoğraflayıp, kumpas çalışmasında olduğu gibi fotolardan parça koparıp üst üste yerleştirdim.

Sonuç: Cep telefonundan yediğim bu kazığı asla unutmayacağım. Fotoğraf görüntüsündeki cetvellerin 3 ve 4 cm lik bölümlerini foto editleme programıyla çakıştırdığımda kayda değer bir mesafe farkı var. Fiziki olarak cetvelleri üstü üste çakıştırıp büyüteçle baktığımda ise boy farkı göremiyorum.

Cep telefonunda olduğu gibi küçücük merceği olan optik cihazlarda dehşet derecede görüntüde bozulma oluyor. Eğer bu yöntemi kullanmak zorunda kalırsanız görüntüde fotonun tam orta kısmını kullanın ve mukayese edilecek nesneler fotoğrafta birbirine çok yakın olsun.

Artık kumpasımı yapabilirim.

Kazik1

kazik2

Bu yazı 2- Arm ve Asm kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.