Bitkiler ve tırtıllar.

Tirtil

Büyük sayılmayacak saksılarda turp, sivribiber, domates vs yetiştiriyorum. İşten geldiğimde özenle suluyor yapraklarını tek tek inceliyorum.

Delik deşik yapraklar gördüğümde çılgına dönüyorum. Büyütecimi ve cımbızımı alıp tırtıl avına başlıyorum.

O kadar güzel kamufle oluyorlar ki yaprağın üstünde gözümün önünde duran tırtılı görmem bazen bir on dakikamı alıyor. Kerata kımıldamasa belki de hiç farketmeyeceğim. Yaprağın  üzerindeki damar ya da dalların minik bir uzantısı sanıyorsunuz.

Acaba Allah neden bu tırtılları yarattı diyorum. İnsanların emeklerini tırpanlasın mahsülleri hasar görsün, verim elde edemesin diye mi? Yoksa başka bir mucize mi var işin içinde?

Evet sayıları kontrol dışı artarsa bitkileri kurutabilir öldürebilirler. Neyseki  kuşlar bu lezzetli yemeği yemek için birbirleriyle yarışacaklar.  Ancak tırtıllar sayıca azaldıklarında artık kolay yem olmayacaklar,  yaprakların altlarına saklanacaklar kuşlar bulamayacaklar.

Çok güzel ayarlanmış bir kontrol mekanizması var doğada.  Doğanın PID kontrol birimi çok çok iyi ayarlanmış.

Sezgilerim tırtılların bitkilerimize zarar versin amacıyla yaratılmadığını söylüyor. Fakat bu sezgimin altında yatan fikri doğrulamayla uğraşamayacağım çünkü branşım değil.

Bundan sonrakiler benim teorim. Doğrudur yanlıştır bilemem.

Tırtıl bizim gibi bir canlı. Ağzı var. Dişleri de vardır herhalde. Ağzı varsa bizim gibi tükürüğü de vardır. Biz nasıl bir meyveyi ısırdığımızda salyamız yediğimiz meyveye bulaşıyorsa tırtılın da salyası ısırdığı yaprağın taaaa derinlerine ulaşıyordur. Enjektörle damara zerk edilen ilaç misali.

Salya, içinde enzimler barındırır. Yani sıradan bir su molekülü değildir. Kim bilir tırtılın salyasında hangi kimyasal moleküller vardır. Belki de bitkinin kendisinin sentezleyemediği ve çok ihtiyaç duyduğu ender nadir moleküllerden.

Altın molekülleri nasıl nadir ise,  tırtıl salyası da bitki için de öylesine nadir moleküllerden...

Peki bu moleküller ne işe yarar?

Bilmiyorum. Belki domatese o keskin ayırt edici koku ve lezzete neden olacak kimyasal olayları tetikliyor. Bir katalizör.

Seralarda kontrollü atmosferlerde zararlıları öldüren ilaçlarla, steril ortamlarda gübresiz tarım yaptığımız zaman lezzetsiz kokusuz saman tadında domatesler üretiyoruz.

Belkide suçumuz, domates bitkisinin yaprağını tırtılsız bırakmamızdan.

Olamaz mı?

Tırtıllardan aldığım bir ilhamla geliştirdiğim doğrusal adım motorunun videosu aşağıda.

https://www.youtube.com/watch?v=7DgYclNh9Ro

 

 

 

 

Bu yazı 2- Arm ve Asm kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.