Ne yapacaksın? Nerede kullanacaksın?

Mekanik alet, edavat ve makinelerimin olmadığı dönemde bazı metal işlemler için sanayiye gidip atelye atelye dolaşır ustaya ya da atelye sahibine şeklini ve ölçülerini belirttiğim çizimi yapıp yapamayacaklarını yaparlarsa kaç paraya yapacaklarını sorardım.

Çoğunlukla uğraşamayız cevabını alırken, kimi ustalar ise ödeyemeyeceğim kadar yüksek fiyat söylerlerdi. Bazı ustalar ise karşısına alıp sohbete başlar, bunu ne yapacaksın nerde kullanacaksın diye sorduklarında sana ne ulan sana ne, nerde kullanacaksam kullanacağım sana ne diye içimden geçirirdim. Yap işte sana ne.

Aradan yıllar geçti. Şimdilerde bana geliyorlar ve bunu bana yapabilir misin yaparsan ne kadara yaparsın diye soruyorlar.

İlk sorduğum soru, bunu nerde kullanacaksın ne yapacaksın oluyor.

Biraz önce bu konuyu düşünürken yahu sen ne yapıyorsun zamanında sana sorulmasına en gıcık olduğun soruyu şimdi sen soruyorsun dedim ve bu konuyu sayfamda yazmaya karar verdim.

Aslında bu soruyu soran usta çok masum ve amacı;

kendisine teknik çizimi verilen, hangi metalden ve hangi teknikle yapılacağı tarif edilen projenin gerçekten de o metalden imal edilmesine, talep edilen teknikle üretilmesine gerek olup olmadığından emin olmak, müşteriye daha ucuza mal olacak, ustayı daha az yoracak alternatif bir üretim şekli olabilir mi sorusuna cevap bulmak sadece.

Örneğin, paslanmaz çelikten bir disk kesmemi ve diskin çevresine yakın bir mesafeye 0.5 mm çapta eşit aralıklarla 100 adet delik delinmesini isteyen talepkara bunu nerde kullanacaksın sorusu ardından bunun motor miline takılacak bir encoder diski olacağı cevabı üzerine olayın şekli çok değişir.

Paslanmaz çeliği kesmek, delmek, eğelemek,  kaynatmak zordur. Aynı diski saçtan ya da alüminyumdan yapmak ise çok daha kolaydır. Hatta hiç metal kullanmayıp plastik malzeme kullanmak işi daha da kolaylaştırır. Hiç mekanik delme işlemlerine girmeden  bu işi serigrafi teknikleri ile üretmek daha da kolay olur.

Ustanın bu can sıkıcı sorusunun altında yatan şudur;

Hey müşteri, seni tanımıyorum, belki gerçekten bilgilisin belki de değil. Tüm alternatifleri gözden geçirdin mi, istediğin şeyi en basit şekilde yapmanın, istediğin üretim şeklinden daha kolay ve ucuz yolu var mı, pratik bir fikir üretebilir miyim onu tespit etmeye çalışıyorum.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı 2- Arm ve Asm kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.