Zscope

Mekanikle uğraşan kişi mekanizmayı çalıştırdığında dönen mili, dönen dişlileri vs görür. Elektronikle uğraşan kişi ise, sisteme enerji verdiğinde elektronik devrede hiç bir değişim göremez. Elektronik kart kıpırdamadan öylece durur. Sadece elektron hareketlerinin neden olduğu ısı, ışık,  gibi etkiler farkedilebilir. Screen Shot 2015-07-22 at 14.30.08

Halbuki devreye elektrik verildiğinde elektronlar ordan oraya zıplarken devreden geçen akım şekilden şekile girer. Malesef çıplak gözle devreye bakarak bunların hiçbirinden haberdar olmayız.

Osiloskop, elektronların neden olduğu voltaj değişimlerinin grafiksel gösterimini yapar. Bu nedenle elektronik uğraşısında osiloskop önemli bir yere sahiptir ve osiloskop elektronikle uğraşan kişinin üçüncü gözüdür.

Elektronikle yeni yeni uğraşmaya başlayanlar için usb osiloskop çalışmamı bitirdim.  Çok küçük bir rakama alınabilen bu scop DC...20Khz sinyallerin incelenebilmesini sağlayan tek kanallı ve sadece USB Flash Memory boyutlarında basit bir osiloskop.

Zscope yazılımını indirmek için tıklayın.  ZScope

Özellikleri

1.1  M giriş empedansı
Tek kanal
+/- 30v max giriş
AC/DC mode
20Khz max
Mini USB konnektör (Kablo dahil değildir)
Fotoğrafalama

https://www.youtube.com/watch?v=RZW8T4g41pI

https://www.youtube.com/watch?v=T7Mi05LjEGM

https://www.youtube.com/watch?v=JdcYljpoDh8

Sınırlı sayıdaki Zscop siparişiniz için mail atınız. (Mail adresim ana sayfadadır)

ZScope ile ilgili bazı sorulara burdan cevap yazmak istiyorum.

Probe ucunu kablo bağlayarak uzatabilirmiyim?

Evet uzatabilirsiniz fakat,  probu uzatmakta kullandığınız kablo ortamdaki gürültüleri anten gibi toplayacak ve scop amplifikatörü bu gürültüleri yükseltecek dolayısıyla ekrandaki görüntüdeki sinyal gürültülü görülecektir.

Max 30v ölçebilir demişsiniz daha yüksek voltaj ölçemezmiyim?

Öncelikle proba 30v dan daha yüksek voltaj uygulamamalısınız. Aksi takdirde ZScope işlemcisinin analog girişleri hasar görecektir ve bu durumda Zscop çöp olacaktır.

Ancak yüksek voltaj ölçmek isterseniz proba seri direnç bağlayabilirsiniz.

Seri_Direnc

Zscop girişi 1100K dır.  Seri direnç bağlayarak daha yüksek genlikli sinyalleri izleyebilirsiniz. Fakat seri bağlanan direnç yüksek frekanslı sinyallerde sinyalin görüntüsünde bozulmaya neden olacaktır. Özellikle kare dalga sinyallerin inen ve çıkan kenarlarında eğilme olur.

Proba seri bağlayacağınız  1 Mega Ohm sayesinde  50v'a kadar ölçüm yapabilirsiniz.
Proba seri bağlayacağınız  2 Mega Ohm sayesinde  70v'a kadar ölçüm yapabilirsiniz.
Proba seri bağlayacağınız  3 Mega Ohm sayesinde  90v'a kadar ölçüm yapabilirsiniz.

Fakat bu yöntemi önermiyorum.

UYARI - 1

Seri direnci proba bağlamalısınız. Gnd Pinine seri direnç bağlayamazsınız bağlarsanız Zscope cihazına ve bağlı olduğu PC'ye hasar verebilirsiniz.

UYARI - 2

Zscope un bağlı olduğu bilgisayarın gövdesi ile ölçüm yapacağınız devrenin Gnd pini arasında voltaj farkı olmaması gerekir.

Zscope'un krakodil bağlı GND pini ile bilgisayarınızın GND pini (metal gövdesi) USB kablo ile birbirine bağlıdır.

UYARI - 4 

Zscop kutusunu açtıktan sonra probu söküp prob içindeki 1M dirençden karta bağlantı yapılan pade asla ve asla harici sinyal uygulamayın. Aksi takdirde Zscop elektronik devrelerinde kesinlikle kalıcı hasar oluşacaktır.

Cihazınızda aşağıdaki sorunlar oluşursa yapabileceğiniz işlemler

1) Unknown USB device hatası
2) Probdaki dirençden karta bağlantı yapan ince telin kopması
3) Krokodilli kablonun karttaki lehiminin kopması

Unknown USB device hatası

Zscop üzerindeki USB konnektörde bazı mekanik tatilatlar yapıldı ve karta öyle lehimlendi. USB konnektör pinlerinden karta olan lehimlerde kopma olursa bu hatayı alırsınız. Mercek altında sözkonusu bağlantıları kontrol edin.

Probdaki dirençden karta bağlantı yapan ince telin kopması
Krokodilli kablonun karttaki lehiminin kopması

Koparsa

Bu yazı 1- Ürünler, 3- Elektronik kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.