SMD dizgi makinesi

 İlerleyen yaşımdan dolayı çıplak gözle bakarak SMD 805 paket gibi minik malzemeleri dizeceğim kartların montajında çok zorlanıyorum. Montaj esnasında yakın gözlüğü + başa takılan şapka tipi mercekler hatta USB mikroskop kullanmam gerekiyor.

Görmeyi kolaylaştıran bunca optik aleti kullanmama rağmen çok basit bir devreyi monte etmek bile uzun saatlerimi alıyor.

Bu sorunu çözmek adına SMD dizgi makinesi yapmaya başladım. Projenin kontrol kartını yaparken nihayetinde Bukalemun kit ortaya çıktı. Sonuç olarak Bukalemun kiti SMD dizgi makinesi çalışmalarıma borçluyum.

SMD dizgi makinesi, smd malzemeyi kaldırıp indirilebilen aksamı  X/Y eksenlerinde konumlayabilen bir mekanizma.

Bukalemun kit iki adet 1.5A lik step motor sürücü barındırıyor. Dikey eksen ile ilgili devreler ise genişleme yuvasına takılan minik kart üzerinde yer alıyor.

Bahse konu makine yarı otomatik bir düzenek olup,  90 derece kenarlara sahip malzeme dayama köşesine cımbızla bırakacağınız  smd malzeme, makine tarafından alınır ve PCB üzerindeki ilgili yere taşınır.

Bu makine bu haliyle bile benim gibi SMD malzemelerle çalışmakta zorlanan kişilerin montaj işini çok kolaylaştırmaktadır. Mekanizmada ve yazılımda yapılacak değişiklikle makinenin full otomatik hale getirilmesi mümkündür ancak bu çalışma, ileride farklı bir proje olarak ele alınacaktır.

Makinemin beyni yani bukalemun kartın şemasını yayınlıyorum. Ancak kriptolu flash kodlarının çipe yüklenebilmesi için STM32F103 işlemcinin ZIOS'a sahip olması gerekmektedir.

MCU Devresi

MCU

X Ekseni Step Motor Sürücüsü

X-Ekseni

Y Ekseni Step Motor Sürücüsü

Y-Ekseni

LCD - Tuş Takımı - SD kart - Regülatörler vs

LCD-Tuslar

Bazı malzeme isimlerini şemalara eklememişim bazı direnç değerleri de değişmişti. İlk fırsatta gerekli düzenlemeleri yapacağım.

Step Motor sürücüleri  H bridge devreleri ile oluşturulmuştur. Halbuki bunların yerine doğrudan step motor sürücü çipleri konabilirdi. Ancak o zaman işin içine mühendislik girmezdi. Ayrıca bu yapıda step motor kullanılma zorunluluğu yoktur. 4 adet H Bridge çok farklı amaçlarla kullanılabilmektedir. Hatırlarsanız Bukalemun kart genel amaçlı bir kart idi.

pcb

Bukalemun-1

Devamı için tıklayın....

Bu yazı 2- Arm ve Asm, 3- Elektronik kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.