Elektriğin hızı

Aşağıdaki video kafamı karıştırmadı değil. Anlatımı yapan aklı başında biri. O yüzden anlattıklarını bir çırpıda karalamayıp biraz araştırdım.

Sürüklenme Hızı

Yeni bir ayakkabı aldığınızda genellikle ayağınızı sıkar. Eskisi daha rahat geldiği için eskisini giymek istersiniz. Yılların bilardo topu benzetmesi kafamdaki pek çok sorunu çözmemi sağladığı için bilardo toplarından kurtulmayı düşünmüyorum. Zaten elektronik devre tasarımında (çok çok yüksek frekanslar işin içine girmediği sürece bilardo topları işimi görüyor.)

Videoda anlatılanlara kendimce bazı itirazlarım var. Tamam bir iletkendeki elektronlar uç uca asker gibi beklemiyorlar fakat elektrik alanına girer girmez asker gibi hizalanıyorlar. Elektronlar birbirlerini itecekleri için aralarında mesafe bırakacak ve birbirlerine dokunmayacaklar. Bir elektronu ittiğinizde itilen elektron bir önündeki elektrona dokunmadan onu da itecek.

Hatta iletken tel ne kadar uzun sa önündeki elektronların hepsini itmek zorunda kalacak. Bu da bayagı bir kuvvet gerektirecek. Bakın Ohm kanunu da ispatladık işte.

Bir elektronu saatte 1 m/saat gibi düsük bir hızda telin içine itsek bile telin diğer ucundaki elektron anında telde çıkacaktır. Dolayısı ile bilardo topları açıklaması çökmüş değil.

Enerjinin kablonun dışından elektromagnetik dalga olarak iletilmesi de kafama yatmadı. Dedim ya yeni ayakkabıyı giymemekte direniyor eski ayakkabımı daha çok seviyorum.

Videoda bahsedildiği gibi enerji iletkenin etrafından iletiliyor olsun. Pil yanımda, lamba uzakta, arada da iki telim var.

Lambayı bu şekilde pilden uzağa değil de hemen pilin ucuna koyayım. Pilin diğer ucuna bir tel bağlayıp uzak bir noktaya götürüp teli kıvırıp lambamın yanına kadar geri getireyim ve lambamın diğer ucuna bağlayayım.

Burada kullandıgım telleri de yan yana bitiştireyim. Bu durumda iletkenimin birisinde dalgalar pilden kıvrım noktasına doğru, diğer iletkenimde ise kıvrım noktasından pilime doğru olacaktır. Dalgalar 180 derece faz farkında olduklarında birbirlerini yok edeceklerdir.

Peki bu durumda enerji nasıl aktarılıyor?

İlginç ve muhtemelen doğru bir video. Fakat itirazlarım da açıklanmayı hak ediyor derim.

Bu arada videonun altına bıraktığım itirazımın silinmesi de kafa karıştırıcı.

Bu yazı 2- Arm ve Asm kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.