TIG kaynağın esasları - Ark başlatma teknikleri

Hiç TIG kaynağı yapmamış birisi olarak bu yazıyı hazırlamam abes olsa da kafamdaki soruların cevaplarını bulunca bunları sizlerle de paylaşmaya karar verdim.

TIG tekniğinde ark başlatma teknikleri

3 tip ark başlatma tekniği bulunuyor. Bunlar, sürtme (çizik atma), kaldırma ve yüksek frekans tekniği olarak isimlendiriliyor.

Sürtme tekniğinde tungsten elektrod işparçasına dokundurulur ve çizik atılır. Bu esnada akım akar ve çizik atılırken ilk temassızlık anında voltaj yükselerek ark başlar. Bu kibrit çöpünün kibrit kutusundaki eczalı kısmına sürtülmesi olayına benzer.

Bu teknikte tungstenin sivri ucu kırılabilir ve kaynak bölgesine erimiş metale karışabilir. Bu kaynağın metalurjik anlamda kirlenmesi anlamına gelir. İlkel bir tekniktir.

Kaldırma tekniğinde tungsten elektrod iş parçasına dik olarak dokundurulur ve seramik fincan yuvarlanırken elektrodun işparçası ile teması kesilir ve bu esnada ark başlar.

Yüksek frekanslı başlatma işleminde tungsten elektrod iş parçasına yaklaştırılır. Bu esnada yüksek frekanslı gerilim temas olmaksızın plazmayı başlatır ve ardından asıl kaynak akımı devreye girer.

Bu teknik en pratik tekniktir. Ancak yüksek frekanslı başlatma akımı çok fazla elektromağnetik yayılım yapacağı için ortamdaki elektronik cihazlar bu durumdan etkilenir.

Bu yazı 2- Arm ve Asm kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.