Enerji verdiğimde sigorta attıran varyak (variac) nihayet adam oldu.

Hurdacıdan severek aldığım fakat enerjilendiğinde sigorta attıran, sigortayı aktif edince normal çalışmaya dönen varyakı bu sorunundan dolayı kullanmak istemiyordum.

Çünkü sigorta kutusuna ulaşmam için bir kat yukarı çıkıp geri gelmem gerekiyordu.

Sigortayı aktif ederken bazen sigorta gene atıyordu ama bir iki denemeden sonra sorun kalkıyordu.

Bugünlerde variak kullanmamı gerektiren bir projem var ve varyakı açıp sorunu çözmeye karar verdim.

Transformator-Isolating-Transformer-250V-35A-800VA

Görünürde kararmış patlamış hiç bir şey yoktu. Bu arada bu konuyu https://www.kontrolkalemi.com/ forum sitesinde gündeme getirdim.

Varyak'a seri ütü hatta 50w 220v lamba baglayıp enerjiler ardından da seri lambayı kısa devre edersem sigortanın atmadığını farkettim. Varyak resmen kondansatör gibi davranıyordu.

Forumdan bir arkadaş güzel bir doküman linki verdi ve kafam dınk etti. Geçici rejimden dolayı büyük endüktansa sahip trafo sebekeden +/- alternanslar arasında dengesiz ve nerede ise 2 kat akım çekerek trafoyu doyuma sürükleyip akımın daha da artmasına neden oluyor ve nihayetinde sigortayı attırıyordu.

Yüksek güçlü tansformatörlere elektrik verince dıınnn diye bir ses çıkar ve kesilir. Trafonuz çok güçlü ise işte geçici rejim oturana dek eğer sigorta atmazsa bu dınn sesini duyarsınız.

Neyse çözüm olarak cihazın içinde çok yer olduğundan 50W 220v halojen lambayı cihaza seri olarak bağladım. Cihazın power anahtarına bastığınızda elektronik bir devre 1 saniye sonra lambayı kısa devre ederek doğrudan varyaka 220v uyguluyor. Bu bir saniye boyunca düşük akımla enerjilenen trasaformatörde akım belli bir değere kadar sorunsuz çıkmış oluyor ve nihayetinde çok az bir dalgalanmayla gerçek akımını çekmeye başlıyor.

Bu varyak aynı zamanda izolasyon trafosu özelliğine de sahip olduğundan masamda yerini alacak ve baş tacım olacak.

Birsaniye

Bu yazı 2- Arm ve Asm kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.