Cold Welding çalışmam - TIG HF Starter

Cold welding tekniği çok hoşuma gitti ve kendimce oyalanmak ve başarılı olursam elektrod kaynağını terketmek adına hoby çalışmasına başladım.

Bu teknikte çalışacak kaynak makinasının öncelikle yüksek voltajlı starter düzeneğine ihtiyaç var.

5 ila 10kV luk bir yüksek gerilim kaynağının kaynak makinasının elektrod devresine seri bağlanması gerekiyor.

Bildiğiniz gibi yüksek voltaj kaynaklarında kullanılan transformatörlerin sekonderleri binlerce hatta onbinlerce sarımdan oluşur ve çok ince telden sarılır. Böyle bir transformatörün sekonderi, inverter kaynak makinasının 100 Amper akım akıtan elektrod devresine seri bağlanamaz. Bu nedenle çok kalın sargıyla bir kaç turda binlerce volt endüklemenin yolu bulunmalıdır.

Ben bu amaçla rezonans devresi kullandım. 40KV kadar yüksek voltaj üreten devrenin çıkışı seri olarak C ve transformatörün primer devresine (endüktans) uygulanmakta.

Fakat aynı zamanda yüksek voltaj kaynağının çıkışları atlama elektrodlarına bağlanıyor.

Bu durumda yüksek voltaj kaynağının çıkışı sıfırdan itibaren yükselirken C kapasitörü de yükselen bu voltajla sarj oluyor. Yüksek voltaj atlama elektrodunun delinme voltajına ulaştığında atlama olurken oluşan plazma C ve L yi birbirine plazma yoluyla bağlayarak seri rezonans devresi oluşturuyor. Kapasitördeki bir kaç KV luk voltaj ile dürtülen LC devresi kendi frekansında çınlamaya başladığında 5 turluk sekonderde binlerce voltaj endüklenmiş oluyor.

Devre şeması aşağıda. Yüksek  voltaj kaynağını kendim yapmaya uğraşmadım hazır bir modül kullandım.

Devrede kullandığım 10nF kapasitör 10kV dayanma voltajında. Dolayısı ile atlama yarığının mesafesi kapasitörü 10 kilo volta şarj edemeden atlama yapmalı. Bu iş için kapı tokmağı tipinde 40 hatta 100kV 10nF kapasitör temin etsem daha iyi olacak.

Normalde transformatörün hava göbekli olması yeterli. Fakat frekans çok yüksek oluyor ve TIG tarafındaki atmala voltajı çok düşüyor. Ben frekansı düşürmek adına primer endüktansını artırmak için transformatörü UI90 nüvenin I bacağı üzerine sardım.

Gelişmeleri buradan ve youtube kanalımdan takip edebilirsiniz.

TIG_HV_HF_Starter

Bu yazı 2- Arm ve Asm kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.