Katarakt nasıl bir şey - Katarakt operasyonum

Katarakt operasyonum için dört buçuk saatim kaldı.  Bu tanı nasıl kondu, görmede ne sorun yaşıyordum biraz bahsedeyim.

Bir kaç yüz metre uzaktaki sokak lambasına, Ay'a, TV deki kocaman yazılara ya da duvar saatindeki rakamlara baktığımda gördüğüm imajları aşağıdaki çizime aktarmaya çalıştım.

katarakt

Yurtdışında yeni bir gözlük almak üzere göz muayenesi yaptırırken sırayla tüm mercekleri tek tek denemelerine rağmen duvardaki yazılar bir türlü netleşmedi ve katarakt testi yapılmasına karar verildi. Kafamın hemen önündeki küresel ekranda  nerde parıldayacağı belli olmayan minik ışık noktaları yanıp sönmeye başladı. Her ışık noktasını gördüğümde elime tutuşturdukları  düğmeye basmam istendi. Böylece bilgisayar yaktığı her ışık noktasına karşılık butonu tıklama sayıma bakarak % olarak  hata ve kör bölgeler hakkında bilgi sahibi oldu. Çıkan sonuca göre katarakt olduğum sonucuna varıldı.  Türkiye'de de katarakt testi farklı bir cihazda tekrarlandı ancak, nasıl bir test yapıldı hatırlayamıyorum.

Sağ gözümdeki sorun daha fazla olduğu için önce sağ gözüme operasyon yapılacak.

Katarakt sorunu ile birlikte sağ gözümün yakın görüşü inanılmaz derecede iyileşti. Fakat bu durum gelip geçici bir durummuş. Uzaktaki nesnelere bakarken sanki tül perdenin arkasından bakıyormuşum  gibi bir durum sözkonusuydu.

Merak edenler için sağ gözümün operasyondan önceki  fotosu aşağıda.

Katarakt1

Operasyondan önce gözüme damlalar damlatıldı ardından optık bır cihazın altındaki yatağa yatırıldım. Üstü yapışkanlı bir bezi yanağıma ve alnıma yapıştırırlarken göz kapaklarım da açık vaziyette beze yapıştı. Bu işlem öncesinde gözüme bir kaç kez damla damlattıkları için göz kapaklarım iyice hissizleşmişti.

En büyük korkum operasyon sırasında gözüme bir şeylerle dokunduklarında korunma iç güdüsüyle refleks olarak kafamı sağa sola çevirip gözüme dokunduracakları aletlerin gözüme saplanmasına neden olmaktı.

Neyseki kullandıkları gözdamlaları gözümü bir hayli uyuşturmuştu ve korktuğum olay gerçekleşmedi.

Gözümle aynı hizada duran optik cihazdan çıkan iki ışık hüzmesi  doğrudam gözüme geliyordu. Operasyon boyunca sürekli bu iki ışığa bakmam istendi.

Görmemiş olsam da kürdan gibi bir çubukla  gözümün yan  tarafından içeri girildi. Doktor bu çubukla içeriyi bayağı bir karıştırdı.  Bu esnada o iki ışık hüzmesi  zaman zaman kayboluyor ardından geri geliyordu. Bu esnada mevcut merceğimi parçaladıklarını düşünüyorum. Zaten en sonunda hüzme falan kalmadı yerini koca bir aydınlığa bıraktı. Hani webcam bilgisayara bağlıyken merceğini çevirir çevirir ve nihayetinde merceği çıkartırsınız ve ekranda koca bir aydınlık kalır ya aynısı oldu.

Sonra içeriye yeni bir mercek konduğunu sanıyorum. Sanıyorum diyorum çünkü bu yorumu gözümün yanından girdikleri delikteki acıyı yorumlayarak yapıyorum.

Birden iki hüzme tekrar belirdi ve çok daha netti. İçeriye sokulan merceği bayağı bir oynatarak konumlamaya çalıştı nihayetinde tamam dediler kalkabilirsin. Tüm bu işler en fazla on dakika sürmüştür. Gözüme bir band kapattılar ve eve gidince açmamız istendi.

Operasyon sırasında ağrı oldumu derseniz evet bir ağrı oldu. Fakat dayanılmayacak bir ağrı değil. Basit bir ağrı. Hiç kazara parmağınızla gözünüze dokundunuz mu. Dokunduysanız o ağrıya benzer bir ağrı.

Eczaneden 3 ayrı damla aldık ve eve gittik. Gözümdeki bandı açtık. Gözümü araladığımda net bir görüntü vardı fakat gözde batma ve yanma hissi vardı ve anında gözüm yaşardığından hemen gözümü kapatmak zorunda kalıyordum. Zaten ortam ışığı da rahatsız ediyordu.

2 saat arayla damlalar damlatıldı.

Ertesi gün sabah çok daha iyiydim hala batma vardı ama gözüm yaşarmıyordu. Kontrol için göz merkezine gittik. Aracı süren bendim.

Şu anda saat öğleden sonra 3. Gözüm tamamen açık. Hala bir batma var. Bir kaç güne geçecekmiş.

Net görmek harika bir şey. 1 hafta sonra kontrola gideceğim ve diğer gözüm için operasyon tarihi belirleyeceğiz.

Bir süreliğine yapmamam istenenler;

- Gözüme su dokundurmayacağım.
- Gözümü ovalamayacağım.
- Tozlu ortamda bulunmayacağım.
- Yüzü koyun yatmayacağım.

Gözümün operasyondan 1 gün sonraki fotosu da aşağıda.

kataract2

Kullanılan mercek markası hakkında elimdeki tek bilgi takılan merceğe ait kredikartı boyutlarındaki kart.

Üzerindeki yazanlardan ip ucu olabilecek tek bilgi: AcrySof IQ Toric IOL

Salı günü operayon oldu, bugün Cuma. Her şey normale döndü. Sadece gözüme çubuk soktuklarını sandığım yerde bir rahatsızlık veren tarif edemeyeceğim bir huzursuzluk verici bir şey var. Sanki belli belirsiz bir kabartı var da onu hissediyorum.

Uzak görüşüm çok net. Okuma mesafesindeki nesneler net değil.  Diğer gözüme de operasyon yapılsın ardından güzel bir yakın gözlüğü alacağım. Harry Potter çerçeve olacak.

Sağ gözüme yapılan operasyon üzerinden tam 1 hafta geçti. Bu akşam gene 5 gibi bu kez de sol gözüme operasyon yapılacak. Artık sağ gözümde sorun kalmadı. Bu gün muayenede doktoruma görüşüm eskisine göre çok daha iyi ama mükemmel değil dedim. Duvardaki yazı testinde % 150 görüşüm olduğu ortaya çıktı.

Keşke merceğime bir de artıkıl mı çizdirsem....

Artık terübeli olduğum için umarım bu operasyon ve sonrası bakım işleri çok daha kolay geçer.

Operasyon öncesi sol gözümün fotosu aşağıda.

Katarakt3

Birazdan yola çıkıyorum...

Katarakt diyorum fakat bende astigmat sorunu da varmış. Operasyon sonucunda uzakla ilgili tüm sıkıntılar bitti. (Uzak görüşteki bulanıklık, ışık saçılmaları, çift görüş vs)

Artık bekleme peryoduna girdim. Bir aydan önce yakın gözlüğü alamayacakmışım çünkü gün be gün gözümde değişiklik olacakmış. Dolayısı ile bugün alınan gözlük camı ilerleyen günlerde işimi görmeyecekmiş.

Doktorun önerdiği gibi bir milyoncu dediğimiz  dükkanlardan 1.5 - 2 gözlük aldım ve bir aylığına kullanmaya başladım. Gözlük bile eskisinden çok daha güzel yakın görüş sağladı.

Sonuç olarak bu operasyonlardan son derece memnun kaldım.

Katarakt operasyonu yaptıracaksanız bu konuda deneyim kazanmış doktorlarla/merkezlerle çalışmak önemli.

En kaliteli merceği taktıracak olsanız da mercek odağının ve merçek açısının gözünüze doğru bir şekilde yerleştirilmesi küşkusuz operasyon sonucunda görme kalitesini etkileyen en önemli faktörlerdir.

Bu yazı 9- Hikayeler - Anılar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.